5 zasad minimalistycznego projektowania wnętrz

Styl minimalistyczny to niezwykle popularny trend w naszych wnętrzach. Kojarzony z harmonią i porządkiem wystrój jest wyjątkowo subtelny i elegancki. Pomieszczenia zaaranżowane w tej stylistyce są ponadczasowe i eleganckie.

Co to jest styl minimalistyczny

Minimalizm to trend cieszący się coraz większą popularnością. Jest to nie tylko sposób aranżacji wnętrz, ale też podejście do życia. Zestresowani, przebodźcowani szukamy wytchnienia w czterech ścianach własnego domu. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu minimalistycznym są wygodne, uporządkowane i przestronne. Pozbawiona zbędnych dekoracji i przypadkowych mebli przestrzeń korzystnie wpływa na samopoczucie i daje odprężenie po ciężkim dniu.

Styl minimalistyczny – właściwości

Proste formy, harmonijne dodatki, funkcjonalne wyposażenie i stonowane kolory, to cechy wyróżniające wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym. W tak urządzonych pomieszczeniach istotne znaczenie ma jakość, a nie ilość – zarówno mebli, jak i dodatków. Wybierając właściwe rzeczy z dobrych materiałów, trwałe i funkcjonalne sprzęty oraz dekoracje dopasowane do charakteru pomieszczenia, możemy stworzyć elegancką i użyteczną przestrzeń do pracy, wypoczynku i codziennego funkcjonowania.

Minimalistyczna aranżacja w 5 krokach

1. Nieprzemijająca klasyka

Ponadczasowe wzory i projekty stanowią bazę do minimalistycznego wystroju wnętrz. Proste, klasyczne formy mebli to coś, co nigdy nie wychodzi z mody. Tak samo, jak naturalne materiały np. drewno, rattan czy wiklina. Stawiając na nie, wprowadzamy do wnętrz spokój i harmonię.

2. Stonowane kolory

Jasne stonowane kolory optycznie powiększają pomieszczenia i dodają mu elegancji. Paleta barw w stylu minimalistycznym nie musi ograniczać się do podstawowych (bazowych) kolorów. Ważne, aby dobrze współgrała z meblami i dodatkami. Klasyczne kolory bieli, szarości i czerni mogą być przełamane wyraźnym akcentem kolorystycznym, który podkreśla charakter wnętrza. Istotny jest fakt, że barwy dobrze ze sobą rezonują.

3. Światło naturalne i sztuczne

Naturalne światło odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Wybierając większą powierzchnię przeszklenia i proste wąskie profile w oknach wpuszczamy do pomieszczenia zdecydowanie więcej słońca. Takie okna są doskonałym uzupełnieniem minimalistycznego wystroju. Instalując sztuczne oświetlenie, warto stawiać na proste minimalistyczne formy jak np. plafon, kinkiety retro czy loftowe żyrandole bez kloszy. Ważna jest też barwa światła. Najlepsza i najzdrowsza jest ta zbliżona do światła naturalnego.

4. Naturalne materiały

Ponadczasowe materiały takie jak len, kaszmir, bawełna czy wełna dodają pomieszczeniom elegancji i pełnią funkcje ozdobne. Przy ich wyborze warto kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej. Zbyt duża ilość ciężkiego i wzorzystego materiału przytłoczy pomieszczenie i zniweluje efekt przestrzeni.

5. Dekoracje i ozdoby

Styl minimalistyczny nie wyklucza dekoracji w pomieszczeniach. Należy jednak zachować umiar przy ich zakupie i postawić na te bardziej klasyczne. Obrazy na ścianach, ozdobne lustra i figury ocieplają wnętrza i sprawiają, że pomimo małej ilości rzeczy są przytulne i przyjazne w odbiorze.

Styl minimalistyczny odnajduje się w każdym wnętrzu. Proste meble, funkcjonalne sprzęty i monochromatyczne barwy sprawiają, że każda przestrzeń nabiera elegancji i wyjątkowej atmosfery. Taki efekt uzyskamy, ograniczając zakupy.

Zostaw komentarz