Kuchnia – Inspiracje, pomysły i aranżacje wnętrz na 2021 rok

Jak urządzić kuchnię? Sposoby na umeblowanie kuchni

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania. Niewiele osób na początku swojego remontu wie, jak zaprojektować kuchnię, by była funkcjonalna, przytulna i by przygotowywanie w niej posiłków było wygodne i dobrze rozplanowane. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i dopiero wtedy zacząć tworzyć konkretny projekt. Warto też sugerować się kuchennymi inspiracjami dostępnymi w internecie.

Jeśli nie wiesz, jak urządzić kuchnię, zacznij od rozrysowania dokładnego planu pomieszczenia. Możesz to zrobić zarówno na kartce, jak i w programie graficznym. Na planie zaznacz wszystkie gniazdka elektryczne oraz odpływy. Na początku ustaw sprzęt AGD zgodnie z zasadą trójkąta roboczego (według tej zasady, lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny być wierzchołkami trójkątów i należy umiejscowić je w taki sposób, aby poruszanie się po kuchni w trakcie przygotowywania posiłków było jak najbardziej ergonomiczne).

Dopiero gdy będziesz mieć wstępny pomysł na kuchnię, możesz zacząć zastanawiać się nad kolejnymi aspektami jej aranżacji.

 

Kuchnia otwarta, czy zamknięta?

Gdy tworzysz aranżację kuchnie pomyśl nad tym, czy wolisz pomieszczenie otwarte, czy zamknięte. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które należy uwzględnić.

Jeśli rozważasz projekt kuchni zamkniętej, nie musisz martwić się o zapachy przysmażanych potraw unoszące się po całym mieszkaniu. Taka kuchnia jest też łatwiejsza w aranżacji, a do tego nie musi być nieskazitelnie czysta, kiedy przyjdą goście. A jak będziesz odpoczywać w salonie, nie będą Ci przeszkadzać dźwięki, np. pracującej zmywarki. Trzeba też pamiętać, że kuchnia zamknięta ma swoje wady. Przede wszystkim, podczas wizyt gości, gospodarze przygotowujący posiłki są odizolowani od reszty towarzystwa. Zamknięte pomieszczenia wyglądają też na dużo mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, postaw na otwarte pomieszczenie. Taka kuchnia wygląda przestronniej, a gdy przyjdą goście, cały czas będziesz uczestniczyć w ich rozmowie. W tym wypadku o wiele łatwiej jest też urządzić kuchnię z jadalnią. Boisz się, że w całym mieszkaniu będą unosić się zapachy gotowanych potraw? Jeśli zdecydujesz się na kuchnię otwartą, musisz już na samym początku zainwestować w dobry wyciąg kuchenny. W odprowadzaniu zapachów powinno pomóc również okno w kuchni. Trzeba też pamiętać o tym, żeby w pomieszczeniu zawsze zachować idealny porządek oraz aby aranżacja kuchni była spójna z salonem.

 

Jak urządzić kuchnię z salonem? 3 pomysły na oddzielenie kuchni od salonu

Obecnie nowoczesne kuchnie często są połączone z salonem. Dlatego jeśli skłaniasz się ku pomieszczeniu otwartemu, zapewne nurtuje Cię pytanie, jak oddzielić kuchnię od salonu?

Jednym z najprostszych, najtańszych i najszybszych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu jest postawienie stołu, który jednocześnie będzie pełnił funkcję jadalni. Jego wielkość powinna być uzależniona od ilości domowników. W tym wypadku stoły i krzesła muszą być też wygodne, ponieważ będą głównym miejscem, w którym spożywa się posiłki. Aby dodać aranżacji charakteru, nad stołem niech zawisną długie, wiszące lampy (najlepiej dwie lub trzy). W industrialnej, nowoczesnej kuchni można też postawić na artystyczną plątaninę ozdobnych kabli zakończonych żarówkami Edisona. Taką lampę można kupić gotową lub wykonać samodzielnie.

Kolejnym pomysłem jest oddzielenie tych pomieszczeń za pomocą modułowej, szklanej ściany. Ważne jest, aby przeszklenia były zamocowane w metalowych lub drewnianych ramkach połączonych ze sobą. Ściana w postaci gładkiej, szklanej tafli może być niebezpieczna – gdy będzie idealnie czysta, łatwo ją przeoczyć.

Jeśli posiadasz małą kuchnię i chcesz w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, oddziel ją od salonu przy pomocy designerskiego barku. Możesz przy nim postawić modne hokery, a w półkach i w szufladkach barku ( trzymać niezbędne akcesoria, czy produkty spożywcze (nie tylko alkohol).