Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Błędem byłoby myśleć, że skandynawskie wnętrze (w różnych źródłach można spotkać inne nazwy stylu – „Scandi” czy „Nordic”) można „zmontować” według instrukcji, tak jak meble z IKEA. Istnieją oczywiście podstawowe funkcje. Powstały pod wpływem cech klimatycznych. Ale mechaniczna reprodukcja tego „zestawu” nie da głównego wrażenia tkwiącego w stylu skandynawskim.

To styl, w którym forma i treść każdego elementu służą przede wszystkim wygodzie właściciela. Bez patosu, zwłaszcza bez kiczu, bez chęci wyróżnienia się. Designerskie meble i elementy wyposażenia wnętrz są tutaj bardzo odpowiednie. Ale przestrzegają również idei komfortu i ergonomii, a nie tylko pokazują światu „ego” ich twórcy.

Główna rada dla tych, którzy chcą odtworzyć skandynawski design w swoim domu lub mieszkaniu: zarysuj podstawowe elementy i powoli uzupełniaj obraz. Stopniowo dodawaj szczegóły, uczyń swoją przestrzeń wyjątkową, idealną dla Ciebie. Główny patos tkwi nie w sterylnej czystości białych ścian i otwartych półek, ale w odbiciu indywidualności właściciela.

Nawiasem mówiąc, sama idea racjonalności, wygody, zwięzłości okazała się międzynarodowa. Dzięki niej styl skandynawski rozprzestrzenił się daleko poza północne szerokości geograficzne.

Podstawowe zasady stylu skandynawskiego

Formuła stylu skandynawskiego we wnętrzu to naturalne materiały, funkcjonalne meble, minimum wystroju, maksimum światła, w tym odbicia światła od powierzchni ścian i sufitu.

Kolory dla stylu skandynawskiego

Kolory odpowiednie dla mieszkań północnych zostały zasugerowane przez samą naturę. Długa noc polarna, przewaga dni deszczowych i pochmurnych na zewnątrz, spowodowały potrzebę stworzenia w domu atmosfery komfortu i ciepła.

W przypadku ścian i sufitów odpowiednie są pastelowe odcienie mlecznego, kremowego, piasku, jasnoszarego, bielonego błękitu i oczywiście bieli. Skalę monochromatyczną należy rozcieńczyć kilkoma jasnymi detalami, wykonanymi w kolorze czerwonym, granatowym, ciemnobrązowym, ochrze, cytrynie, graficie. Oczywiście nie można sobie wyobrazić stylu skandynawskiego bez jasnych, drzewnych odcieni.

Materiały dla stylu skandynawskiego

Szczególną estetykę stylu oddają naturalne powierzchnie: surowe drewno, cegła na jednej ze ścian (czasami pokryta białą farbą), wielowarstwowe tkaniny na meblach tapicerowanych.

Do stworzenia otoczenia można użyć skór zwierzęcych; nie mniej powszechne są pokrowce na meble wykonane z lnu i bawełny, dywaniki wykonane w technikach tradycyjnego rzemiosła ludowego i nowoczesnego rękodzieła.

Ale tapety to rzadkość w stylu skandynawskim. Ściany są zwykle pokryte tynkiem lub farbą. Wrażenie prostoty i bliskości natury potęgują kamienne wstawki, panele drewnopodobne czy okładziny ścienne z drewna.

Parkiet lub deska to idealne rozwiązanie do wykończenia podłogi. Ponadto ten sam materiał w jednym kolorze można zastosować w całej przestrzeni z wyłączeniem łazienki. W łazience na podłodze płytki w kolorze szarym, niebieskim, brązowym: gładkie lub w geometryczny wzór. Sufity wewnętrzne pokryte są białą farbą.

Meble w stylu skandynawskim

Meble mają być proste i wygodne: przytulne miękkie sofy w pokrowcach z naturalnych tkanin, ergonomiczne fotele w komplecie z podnóżkami, stoliki i krzesła z jasnego drewna lub metalu w połączeniu z drewnem. Mówiąc o metalu, pierwszeństwo powinny mieć przedmioty wykonane z czarnego lub białego aluminium, czasem nawet z chromu.

Regały otwarte metalowe lub drewniane – to z wizytówek skandynawskich. Wszystko, co chcesz ukryć przed ciekawskimi oczami, znajduje się w pudełkach czy wiklinowych koszach.

Skandynawskie elementy wyposażenia wnętrz i dekoracje

Styl skandynawski z ostrożnością podchodzi do dekoracji. Jeśli są obecne, to z pewnością podkreślają idee komfortu, jedności z naturą oraz wartości rodzinne. Często są to zbiory zdjęć, rysunków „zwierzęcych” lub kwiatowych w jasnych ramkach.

Osoby z kreatywnością mogą czuć się spełnione wybierając lampy do skandynawskiego wnętrza. Jest ich tutaj wiele, są bardzo różne: lampy podłogowe, kinkiety, abażury własnej roboty, lampy z domieszką stylu vintage lub industrialnego. Tworzą funkcjonalne przestrzenie, przez większość roku rekompensują niedobór naturalnego światła, zamieniają każdy kąt pomieszczenia w wygodną, przytulną przestrzeń.

Brak światła słonecznego zmusił Skandynawów do projektowania dużych okien w swoich domach. Jeżeli wyposażasz typowe mieszkanie, to oczywiście nie ma możliwości zmiany geometrii okna. Będziemy musieli ograniczyć się do drewnianych ramek pomalowanych białą farbą, przepuszczających światło zasłon o prostym kroju z naturalnych tkanin czy drewnianych żaluzji.

Najbardziej charakterystyczną cechą skandynawskiego wzornictwa jest stylizowany lub uproszczony wzór gór i choinek (na przykład tapeta z zygzakowatymi lub trójkątnymi wzorami na tapecie – imitacja choinki lub dywany z geometrycznymi wzorami). A także – jeśli we wnętrzu znajduje się plakat w stylu skandynawskim – są to stylizowane zwierzęta (niedźwiedzie, jelenie, lisy itp.), To wnętrze zdecydowanie można nazwać skandynawskim.

Dziane koce, wielowarstwowe tkaniny, dywaniki ze skór zwierzęcych, dywaniki z nadrukami graficznymi pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również pełnią swoją główną funkcję – zapewniają ciepło i wygodę mieszkańcom domu. Liczne donice i jedna lub dwie donice podłogowe z roślinami domowymi w każdym pokoju służą temu samemu celowi.

Jak urządzić mieszkanie lub dom w stylu skandynawskim?

Główną zasadą jest brak pretensjonalności i demonstracyjnego luksusu. Wygląd domu powinien odpowiadać potrzebom właściciela, a nie odpowiadać czyimś wyobrażeniom o pięknie.

Salon i kuchnia w stylu skandynawskim

Styl oznacza przestronność i swobodne planowanie, więc połączenie kuchni i przedpokoju, kuchni i salonu będzie dobrym pomysłem przy odtwarzaniu stylu skandynawskiego w typowym mieszkaniu.

W strefie rekreacyjnej: wielofunkcyjne meble tapicerowane z tapicerką z naturalnych tkanin, imitacja kominka, oryginalne fotele, stolik kawowy, lampa podłogowa, para poduszek do sofy, dywan z długim lub krótkim włosiem. A wszystko to na tle jasnych ścian, ozdobionych rodzinnymi zdjęciami.

W strefie gotowania: surowe linie elewacji kuchennych, para otwartych półek z naczyniami ceramicznymi i kwiatami domowymi, faktura kamienia i drewna na powierzchni blatu, parapet; tkaniny lniane lub bawełniane. Kolory podstawowe: biel i wszystkie odcienie śniegu (których mieszkańcy północy znają kilkadziesiąt), błękit jak woda w słynnych jeziorach polarnych, mięta. Wystrój na kaflach i tekstyliach – wzory florystyczne, motywy morskie, wzory geometryczne przywodzące na myśl zarys surowych fiordów.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Lepiej jest użyć ciepłej gamy pastelowych odcieni: kości słoniowej, piasku, mlecznego. Proste linie drewnianej podstawy łóżka, szafki nocne w duchu minimalistycznym, oryginalne lampy, system przechowywania z otwartymi półkami, dywanik lub ścieżki z naturalnych materiałów.

Dzianinowe koce, miękkie światło lampy podłogowej, drewno jako wykończenie podłogi, materiał do produkcji mebli, wieszaki podłogowe sprawiają, że atmosfera jest wyjątkowo ciepła i spokojna.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski będzie doskonałym rozwiązaniem dla pokoju dziecięcego ze względu na swoją praktyczność. Meble wielofunkcyjne, z możliwością przeróbek. Spokojne odcienie wykończeń, które dobrze nadają się do dekoracji i służą wyrażeniu twórczych impulsów dzieci. Naturalne materiały. Wyrafinowane systemy przechowywania, które pozwalają dziecku samodzielnie utrzymywać porządek. Jasne dywaniki, panele, narzuty, pokrowce na tafty, dziane lub w technice patchworku, rozcieńczające monochromatyczną paletę podstawową.

Jedną ze ścian można ozdobić dekoracyjnymi naklejkami lub tapetą z geometrycznym nadrukiem. Autentyczne detale w stylu, które pokochają dzieci: stolik nocny z pniaka, stolik z wyciętego drewna, półka ścienna w kształcie gałęzi drzewa, szmaciane lalki i figurki zwierząt.

Łazienka w stylu skandynawskim

Styl skandynawski wymaga maksymalnej przestrzeni oraz minimalnej ilości mebli i przedmiotów. W typowym mieszkaniu nie jest to łatwe do osiągnięcia. Możesz zastąpić wannę kabiną prysznicową, kompetentnie zaaranżować sprzęt i system przechowywania pod blatem z umywalką.

Jako dodatek posłużą otwarte półki oraz miniaturowa toaletka. Meble mogą być wykonane z odpornej na wilgoć płyty wiórowej lub sztucznego kamienia o fakturze przypominającej jasne drewno. Biały fajans doskonale podkreśli powierzchnie wyłożone kafelkami w kolorze jasnoszarym, beżowym, terakotowym. Lekki sufit i lustra pomogą wizualnie powiększyć przestrzeń.

Elementy stylu retro i modern, country i industrial doskonale wpisują się w koncepcję nordyckiego designu. Najważniejsze, że wnętrze jest żywe i wygodne.

Zostaw komentarz