Jak urządzić pokój dziecięcy? Czyli praktyczne miejsce na zabawki i nie tylko

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, kierujemy się kilkoma kryteriami. Najważniejsze zawsze będzie bezpieczeństwo.Szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci trzeba zwrócić uwagę na to, by nie mogły one mebla przewrócić, wspiąć się na niego (co zresztą można ze sobą połączyć), by nie posiadał ostrych krawędzi itd.

Kolejnym kryterium będzie oczywiście wygląd mebli. Można zdecydować się na styl uniwersalny, który posłuży dłużej, czyli nie będzie wymagał wymiany po osiągnięciu przez dziecko pewnego wieku, lub typowo dziecięcy, chociażby pod względem koloru. Nie mniej ważny będzie ich rozmiar, czyli również pojemność.

I tutaj dochodzimy do kwestii, która po bezpieczeństwie jest tą najważniejszą – rozmiar i pojemność nie muszą iść ze sobą do końca w parze. Ten aspekt jest zresztą ważny w przypadku każdych mebli, ale meble do pokoju dziecięcego są pod tym względem meblami szczególnymi – muszą być wyjątkowo praktyczne i pojemne. A szczególną rolę odgrywają w tym wszystkim zabawki.

Co prawda bardzo pomocny jest w ich przypadku kosz na zabawki, ale nie każda zabawka może się w takim koszu znaleźć. Kosz na zabawki to bardzo dobre rozwiązanie, ale tylko dla zabawek, które nie będą się w nim niszczyć oraz pojedynczych, czyli niekoniecznie dla kompletów, szczególnie jeśli posiadają drobne elementy (klocki, figurki itp.). Wyszukiwanie wszystkich elementów nie będzie należało do przyjemności i na pewno nie wpłynie pozytywnie na utrzymanie porządku.

Pomoc nie do końca praktyczna

Wtedy z pomocą przychodzą właśnie meble. Czy na pewno? W jakimś sensie zapewne zawsze tak. Jednak w tym momencie możemy zauważyć, że nasz wybór nie był pod tym względem najlepszy. Nawet jeśli zakupione meble dziecięce są sporych rozmiarów. Pojemność to nie tylko rozmiar, ale również konstrukcja.

Meble do pokoju dziecięcego mogą okazać się również pod tym względem niepraktyczne, bo cóż z tego, że np. szafka lub regał będą miały spore rozmiary, skoro ich półki będą źle rozmieszczone (lub nie będzie ich w skrajnym przypadku w ogóle). Gdy np. wszystkie duże szafki będą przedzielone tylko jedną półką na środku, to owszem – w tak powstałych przestrzeniach zmieści się sporo, ale tylko wtedy, gdy umieszczone tam przedmioty będą duże i będą wypełniały je w zdecydowanej większości.

Wspomniane wcześniej drobne zabawki zajmą tylko niewielką część miejsca na dnie szafki oraz na jej półce, pozostawiając resztę przestrzeni niewykorzystaną, a w praktyce po prostu niemożliwą do wykorzystania. Przykładowo – taka szafka nie będzie się nadawać do sensownego ustawienia w niej kolekcji samochodzików. Lub inaczej mówiąc – będzie się nadawać tylko do ustawienia w niej kolekcji samochodzików i niczego innego razem z nimi. Ten sam problem może dotyczyć również głębokich szuflad.

Przestrzeń dobrze zaprojektowana

Dlatego wybierając meble dziecięce, należy zwrócić uwagę na to, by rozmieszczenie półek w szafkach i regałach było odpowiednie do potrzeb. Również płytsze szuflady, ale za to w większej ilości, również mogą okazać się zdecydowanie lepszym wyborem. Dopasowywanie się do sytuacji odwrotnej może być frustrujące…

Wrzucanie zabawek na jedną wielką stertę spowoduje nie tylko ich wysypywanie się i niszczenie, niemożliwość doszukania się poszczególnych zabawek lub ich części, ale także w dalszym ciągu nie spowoduje tego, że wykorzystamy odpowiednio dostępną przestrzeń. Przestrzeń w meblu to jedno, drugie to przestrzeń w pokoju. Dobrze zaprojektowany mniejszy mebel, czy też może po prostu dobrze przemyślany zakup mebla, sprawi, że zajmie on jej sporo mniej (mając przy tym nawet zdecydowanie większą pojemność) niż źle przemyślany większy.

Nie tylko zabawki

Dobrze przemyślany, bo wcześniej wspomniany układ półek (czyli załóżmy – jedna duża szafka i jedna półka) również może okazać się przydatny, jeśli będzie występował w części mebla. Meble do pokoju dziecięcego nie muszą służyć tylko do przechowywania zabawek, ale chociażby także do przechowywania dziecięcych ubrań, czyli np. koszulek, bluz i spodni składowanych jedne na drugich. Do tego dochodzą książki, zeszyty i wiele innych rzeczy.

W każdym przypadku (mieszkaniu) będzie wyglądało to trochę inaczej, dlatego tak ważne jest, by szczególnie zakup mebli dziecięcych naprawdę dobrze przemyśleć. Unikniemy też wtedy sytuacji, gdy będziemy musieli ze smutkiem powiedzieć dziecku, że nie kupimy mu już nowej zabawki, bo… nie ma na nią miejsca.

Zostaw komentarz