Stylowa i praktyczna jadalnia – czyli jak ją urządzić?

Jeśli niedawno zakupiliście dom/mieszkanie lub chcecie przearanżować swoją dotychczasową jadalnię to jest to artykuł dla Was.
Postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu jadalni, wyborze mebli i dodatków.
Pamiętaj, że jadalnia ma być zarówno stylowa, przytulna, ale co najważniejsze funkcjonalna.
To w niej będziesz celebrować ważne chwile, jeść obiad czy przyjmować gości, więc ważne byście czuli się tam komfortowo.

Jadalnię powinieneś urządzić według własnych potrzeb

Na początek kilka pytań. To pytania, które warto sobie zadać, zanim wybierzesz się na zakupy, by wiedzieć czego szukać i nie wydać pieniędzy na zbędne rzeczy.

  • Zastanów się, jaką funkcję będzie dla Ciebie pełnić jadalnia, czy chcesz ją połączyć z kuchnią, czy wolisz by była całkowicie osobnym pomieszczeniem? A może wolisz, by była częścią salonu ?
  • Jak duża powinna być Twoja jadalnia ?
  • Ilu jest domowników?
  • Ilu gości przyjmujesz ?
  • Czy w domu są dzieci ?

Pomyśl też o najważniejszym – czego Ty potrzebujesz, aby czuć się w nim komfortowo? Przemyśl na przykład gdzie chcesz pić poranną kawę i w jakiej porze jesz obiad – wbrew pozorom to ważne kwestie wpływają np. na to, czy będzie Ci potrzebne dodatkowe oświetlenie.

Wybór stylu

Zastanów się, w jakim stylu chciałbyś, aby była Twoja jadalnia. Na pewno dobrym pomysłem będą style takie jak: klasyczny, nowoczesny czy boho.

W każdym z nich królują neutralne kolory jak biel, beż, szarość – do nich bez problemu dobierzesz każdy dodatek, jaki Ci się zamarzy i w razie potrzeby z łatwością przearanżujesz wnętrze za jakiś czas.

Dzięki tym kolorom Wasza jadalnia będzie się wydawała większa bardziej zorganizowana i przytulna.

Wielkość jadalni – podpowiadamy jak urządzić małą i dużą jadalnię

Jeśli do wykorzystania masz niewielką przestrzeń, możesz zastosować parę trików, które pomogą Ci ją optycznie powiększyć.

  • Kolory – neutralne, odbijające światło to zawsze dobry pomysł, styl boho, w którym króluje beżowy, piaskowy oraz wszystkie naturalne materiały spowodują, że Twoje wnętrze będzie przytulne, ale nieprzytłaczające.
  • Minimalizm – w takiej przestrzeni pamiętaj o minimalizmie im mniej przedmiotów im prościej, tym lepiej.
  • Lustra – to one najbardziej optycznie powiększą Twoją jadalnie, może być np. prostokątne naprzeciwko stołu.
  • Odpowiednie oświetlenie – zadbaj, by Twoje pomieszczenie było jasne i przytulne, możesz dodać np. wiszące lampy, w których będzie się odbijać światło i Twoje dodatki.

Jeśli natomiast masz do wykorzystania więcej przestrzeni, możesz postawić na mniej stonowane kolory i wzory, możesz dodać więcej dodatków i wybrać masywniejsze meble.

  • Dobrym pomysłem będzie masywny stół z ciekawym kolorowym obrusem i dodatkami w postaci świeczek czy wazonów. Do stołu dobierz odpowiednie wygodne krzesła bądź nawet fotele – mogą być w ciemnym kolorze, by zbudować kontrast.
  • Nie bój się dodatków – przy dużej jadalni możesz postawić na rodzinne zdjęcia w dużym formacie czy plakaty w ciekawych kolorach.
    Możesz dodać świeczniki, wazony, dodatkowe lustra i kwietniki. Duże lampy nad stołem czy przy ścianach również będą świetnie pasować.
  • Meble – w przypadku dużej jadalni, możesz śmiało postawić dodatkową komodę, w której pomieścisz wszystkie niezbędne rzeczy, jeśli masz wystarczająco miejsca możesz się nawet pokusić o wygodną dużą kanapę dla gości czy dodatkowe szafki i regały.
  • Dobrym pomysłem będzie też dodanie roślinności w dużych wazonach na podłodze – urozmaicą wnętrze czyniąc je bardziej przytulnym jednocześnie go nie zagracając.

Wybór stołu – nie taki prosty jak się wydaje

Warto zastanowić się nad odpowiednim doborem stołu, ponieważ będzie to główny element Twojej jadalni. Podstawowa zasada, jaką powinieneś się kierować przy wyborze stołu to: dopasowanie wielkości stołu do wielkości pomieszczenia.

Jeśli masz mało miejsca świetnie sprawdzą się proste nieskomplikowane formy.
Świetnie sprawdzi się na przykład rozkładany stół – w momencie, kiedy nie masz gości nie zajmuje dużo miejsca, jednak w razie potrzeby zawsze możesz go rozłożyć.

Warto by Twój stół miał klasyczną formę i był lekki w odbiorze – możesz na przykład postawić na stół ze stalowymi nóżkami i jasnym cienkim blatem.

Dla przykładu dla 4 osób średnio wystarczy 165 cm długości blatu i 90 cm głębokości.

Jeśli natomiast Twoja jadalnia będzie duża lub będzie się łączyć z innymi pomieszczeniami, możesz postawić na przykład na bardziej masywny i ciężki stół. Pięknym ponadczasowym wyborem będzie drewno. Zastanów się również nad kształtem stołu i dopasuj go do Twojego wnętrza i stylu.

Niezależnie od tego, na jaki rozmiar i formę się zdecydujesz, pamiętaj, że stół przede wszystkim musi być trwały – ponieważ będzie to inwestycja na kolejne minimum 5-10 lat. Dlatego nie warto, byś na tym oszczędzał.

Mamy nadzieje, że te porady przydadzą Ci się przy urządzaniu Twojej wymarzonej jadalni.

Tags: jadalnia