Dodatki i meble z wikliny – od ludowego rzemiosła do gorącego trendu

Trendy w urządzaniu wnętrz, które nie przemijają wraz z sezonem, to te związane z neutralnymi barwami i naturalnymi materiałami. Idealnie wpisują się w nie meble i dodatki z wikliny. Do jakiego wnętrza będą pasować?

 

Meble z wikliny – nie tylko na ogród

Chociaż kojarzą się przede wszystkim z ogrodami, balkonami i innymi miejscami wypoczynku na świeżym powietrzu, można też wstawić meble z wikliny do domu. Ich zaletą jest lekkość – także wizualna, dzięki której doskonale nadają się do niewielkich przestrzeni. Ażurowe konstrukcje mebli nie będą małych mieszkań przytłaczać.

Jeśli wydaje ci się, że wiklinowe meble w mieszkaniu wyglądają jak przyniesione z ogrodu lub kurortu, nie musisz wcale decydować się na cały zestaw jeden wyplatany fotel z miękką poduchą stworzy idealny kącik do czytania. Natomiast stolik z wikliny ze szklanym blatem będzie pasował do jasnych mebli wypoczynkowych z obiciem z tkaniny lub ze skóry. Wszelkie małe stoliczki i szafki konsole do postawienia drobnych przedmiotów zawsze są praktyczną ozdobą wnętrza.

Meble z rattanu, wikliny i innych roślinnych włókien do wyplatania mogą pasować praktycznie do każdego wnętrza, które nie jest wyplecione masywnymi antykami ani ultranowoczesnymi, awangardowymi formami. Najlepiej wkomponują się oczywiście we wnętrze w stylu rustykalnym. Jednak świetnie pasować będą też do wystroju skandynawskiego, inspirowanego ciepłymi krajami, a nawet opartego na połączeniu nowoczesnej prostoty z naturalnymi elementami.

 

Dodatki z wikliny – praktyczne i niepowtarzalne

Moda na wiklinę widoczna jest nie tylko we wnętrzach, ale również w dodatkach, w postaci torebek czy koszyków na rowery. Wróćmy jednak do urządzania mieszkań. Równie efektowne jak meble, a przy tym łatwiejsze do wkomponowania w już istniejący wystrój są dodatki z wikliny. Warto je rozważyć, gdy chcemy wprowadzić zmianę niewielkim kosztem. Mają też wiele praktycznych zastosowań. Kosze z wikliny, dostępne w najróżniejszych kształtach, znajdą swoje miejsce w każdym pomieszczeniu: jako pojemniki do przechowywania zabawek, pościeli, ręczników, drobnych „przydasiów”, kabli, akcesoriów do szycia… Dzięki temu, że przepuszczają powietrze, zachowają świeży zapach tekstyliów. Praktyczne i efektowne są również plecione kosze do łazienki – duże na pranie i małe do przechowywania.

Wiklinowy kuferek przypominający piknikowy może zająć miejsce na półce regału albo zupełnie osobno. Taki dodatek w salonie czy w sypialni będzie przywodził na myśl klimat wakacji oraz styl podróżniczy w wydaniu retro. Inne dodatki z wikliny, które warto rozważyć, to gazetowniki, misy na owoce i podkładki stołowe, kwietniki. Wszystkie one będą doskonale wyglądać w połączeniu z prostymi drewnianymi meblami, zielonymi roślinami i tkaninami w naturalnych kolorach.

 

Moda na wiklinę – ekologicznie i lokalnie

Zawsze w sklepach meblowych można było znaleźć meble z rattanu. Obecnie oprócz tego egzotycznego materiału do łask wróciła polska wiklina. Dawniej niezbędna na co dzień, dzisiaj staje się ozdobą, która każdy chce się pochwalić. Jakikolwiek naturalny materiał na plecione meble i dodatki wybierzesz, możesz być spokojny o to, że nie są taką szkodą dla natury jak tworzywa sztuczne. Decydując się na wiklinę, wspierasz dodatkowo lokalność i doceniasz ideę, by tradycyjnemu rzemiosłu dać nowe życie i miejsce wśród trendów.

Zostaw komentarz