Oświetlenie, które pomoże stworzyć magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia w naszym domu

Nie sposób wyobrazić sobie aranżacje mieszkania na święta Bożego Narodzenia bez nastrojowego oświetlenia, które rozświetli nieco zimowy mrok i wyczaruje wyjątkowy nastrój.

Światełka choinkowe i świece to niezbędne elementy świątecznych dekoracji. Wprowadzają one do domu magiczną atmosferę i są nieodzowną częścią bożonarodzeniowego wystroju mieszkania. Światełkami możemy udekorować choinkę, stroik, wieniec adwentowy lub gałązki iglaste w wazonie. Sprawdzą się także jako dekoracja stołu oraz jako ozdoba do postawienia na parapecie lub powieszenia na oknie. Możemy nimi nieco rozjaśnić również meble, ściany i sufit.

Zaaranżowanie świątecznej dekoracji pełnej delikatnego ciepłego światła nie jest trudne. Subtelne oświetlenie pasuje do każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim jest ono urządzone. Do wyboru mamy tak wiele opcji, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego domu. Światełka bożonarodzeniowe możemy umieścić w salonie, sypialni, jadalni, kuchni, pokojach dziecięcych, w przedpokoju, a nawet w łazience. Sprawdź, jak oświetlić mieszkanie na Boże Narodzenie.

Świece bożonarodzeniowe

Tutaj pole do popisu mamy ogromne. Wybór pięknie zdobionych bożenarodzeniowych świec jest naprawdę bardzo duży. Są one dostępne w różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Znajdziemy wśród nich zarówno świece bezzapachowe, jak i takie aromatyzowane, które wydzielają kojarzące się ze świętami zapachy na przykład korzenne, cytrusowe czy leśne. Świetnym pomysłem jest też zakup specjalnych świec dobroczynnych.

Piękne dekoracje stworzymy także, wykorzystując klasyczne świece z edycji całorocznej.

Warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka sztuk w typowych świątecznych kolorach, do których zaliczamy:

  • złoty,
  • srebrny,
  • czerwony,
  • zielony,
  • granatowy,
  • biały.

Możemy je wykorzystać do zrobienia wieńca lub stroika na stół świąteczny albo po prostu postawić je na nim solo, w świecznikach lub szklanych przeźroczystych naczyniach takich jak słoiki, wazony czy szklanki.

Piękne świetliste punkty świetle to także zwykłe maleńkie świeczki typu tealight, które również możemy z powodzeniem wykorzystać do udekorowania świątecznego stroika lub stołu.

Lampiony świąteczne

Coraz większą popularnością w okresie świątecznym cieszą się także wykonane z metalu, ceramiki lub drewna lampiony bożonarodzeniowe. Dostępne są one w różnych rozmiarach i modelach. Lampiony są z reguły wyposażone w specjalne uchwyty umożliwiające ich powieszenie. Możemy je więc powiesić w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub po prostu postawić na świątecznym stole czy na parapecie okiennym.

Wybierając klasyczne proste lampiony bez charakterystycznych zdobień kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia, zyskujemy podwójnie. Możemy je bowiem wykorzystać nie tylko w czasie świat, ale również jak subtelne i nastrojowe oświetlenie balkonu, tarasu czy ogrodu w okresie wiosenno- letnim.

Latarenki

Latarenki świetlne są zwykle znacznie wyższe od lampionów (zwykle mają więcej niż 50 cm wysokości) i niemal zawsze są one przeszklone. W ich wnętrzu za szybką umieszcza się wyższą lub niższą świecę. Może to być zwykła prosta świeczka lub taka bardziej dekoracyjna ze specjalnej kolekcji bożonarodzeniowej.

Latarenki to świetny gadżet do dekoracji wejścia do domu czy mieszkania. Możemy je ustawić na przykład na zewnątrz przy drzwiach. Sprawdzą się także idealnie w przedpokoju czy na werandzie, a nawet przy płocie czy bramie wejściowej na posesję.

Można je także oczywiście umieścić we wnętrzu mieszkania. Najładniej będą wyglądać w dużych przestronnych wnętrzach.

Światełka choinkowe

Łańcuchy świetlne możemy wykorzystać nie tylko do ustrojenia tradycyjnej choinki.

Wyglądają one bardzo ładnie także powieszone na:

  • nóżce wysokiej stojącej lampy,
  • oknie,
  • meblach,
  • ścianach oraz suficie.

Możemy nimi również ustroić balustradę na balkonie bądź tarasie lub drzwi wejściowe do mieszkania. Pamiętajmy, że jeśli chcemy umieścić światełka na dworze, muszą to być specjalne łańcuchy świetlne przeznaczone na tereny zewnętrzne. Zwykłe lampki choinkowe do mieszkań nie sprawdzą się, ponieważ nie są odporne na wilgoć oraz działanie niskich temperatur.

Naklejki fluorescencyjne

Kolejnym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie do stworzenia atrakcyjnych dających subtelny blask dekoracji świątecznych naklejek świecących w ciemności.

Naklejki fluorescencyjne w kształcie gwiazdek, choinek, aniołków i mikołajków znajdziemy na przykład w sklepach z artykułami z wyposażeniem wnętrz.

Możemy je nakleić na ściany, sufit, okna, parapety, drzwi lub meble. Takie ozdoby co prawda nie dają zbyt dużo światła, ale są bardzo ładne, stylowe i są w stanie odrobinę rozświetlić wieczorny mrok, szczególnie jeśli jest ich sporo.

Bożonarodzeniowe naklejki świecące w ciemności to świetny pomysł do pokoju dziecięcego. Takie subtelne oświetlenie nie tylko spodoba się naszym pociechom i wywoła uśmiech na ich twarzach, ale może również pomóc, jeśli dziecko boi się ciemności.

Warto również pomyśleć o udekorowaniu na okres świąteczny stałych źródeł światła, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Lapę sufitową lub żyrandol możemy ustroić na wiele różnych sposobów. Jeśli chcemy, aby było to bogato, wówczas przymocujmy do żyrandola obficie zdobioną świąteczną girlandę z bombkami i łańcuchami z papieru.

Świetnym pomysłem jest także przyczepienie do lampy gałązek jemioły, suszonych owoców jarzębiny lub szyszek. Sprawdzą się również różnego rodzaju łańcuchy choinkowe lub dekoracyjne wstążki. Bardzo oryginalnym pomysłem jest również zawieszenie na czas świąt przy lampie sufitowej tak zwanych pawich oczek. Są to ozdoby w kształcie koła wykonane z kolorowego papieru, które często wieszano na choinkach za czasów dzieciństwa naszych rodziców i dziadków.

Zostaw komentarz