7 sposobów na to aby w mieszkaniu było przytulniej

Każdemu z nas zdarza się moment, gdy nie czuje się komfortowo w swoim otoczeniu. Nasze mieszkanie spowszedniało, dekoracje zszarzały. Innym razem dopiero co przeprowadziliśmy się w nowe miejsce i czujemy się nieswojo. Często takim dylematom towarzyszy ograniczony budżet. Gdybyśmy tylko mogli, przecież od razu wyrzucilibyśmy wysiedzianą kanapę i przemalowali ściany, kupili najlepsze dodatki. Jak więc sprawić aby bez wkładu pieniężnego ożywić dom?

 

Wpuść więcej światła

Umyj okna i wypierz firany. Od razu zrobi się świeżo, przyjemnie i co najważniejsze zyskasz więcej ważnego dla właściwego funkcjonowania światła. Przyjrzyj się też, czy okna nie są przysłonięte. Może obszerna roślina zasłania cały widok i warto ją przenieść w inne miejsce? Może firana jest zbyt gęsto haftowana i lepiej ją zdjąć, albo przerobić na krótszą? Jeżeli nie masz zdolności krawieckich nic nie szkodzi, może sąsiadka ma maszynę, albo ktoś z rodziny w zamian na drobną przysługę dokona małej przeróbki?

 

Częściej wietrz pomieszczenia

Nawet nie masz pojęcia ile daje otwarcie okna choć na chwilę, nawet w zimie. Jest to spory zastrzyk orzeźwiającego powietrza. Zapachy, na przykład po obiedzie, mają to do siebie że długo unoszą się w całym mieszkaniu i jest po prostu duszno. Szczególnie często należy wietrzyć kuchnię i pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu.

 

Przestaw meble

Pomyśl nad nową konfiguracją i do dzieła! Współczesne meble nie są aż tak ciężkie, a po podłożeniu pod nie jakiś starych tekstyliów z łatwością suną po podłodze. Nowy układ potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie. Niekiedy można zyskać sporo miejsca oraz całkowicie odmienić wizerunek naszych czterech ścian.

 

Rozejrzyj się w jakim stanie są dodatki

Nic tak nie psuje wizerunku otoczenia jak stare, zakurzone ozdoby. Te przedmioty mają za zadanie zdobić nasze mieszkanie. Pamiętaj jednak, że niektórym można nadać nowe życie! Przestawić w nowe miejsce, odnowić przyklejając odłamany element, czy przymocować oderwany kwiatek, odmalować, wyprać dywan itd. Możesz także wykonać dodatki samodzielnie. W internecie jest mnóstwo tutoriali, nawet dla osób które nie mają zdolności manualnych, ani pieniędzy na wyszukane materiały. Często wystarczy blok kolorowy i klej do papieru, albo wstążka i przedmiot, który już posiadasz. Nic trudnego! Zainspiruj się i nie poddawaj się przy pierwszych próbach. Możesz też pochodzić po dyskontach i outletach, gdzie sprzedaje się przeróżne artykuły domowe za grosze. Spacerując po mieście można spotkać całe mnóstwo szyldów głoszących “wszystko za 5 złotych”, a niekiedy nawet i mniej. Możesz znaleźć tam gotowe ozdoby, albo półprodukty. Brokat za złotówkę? Metry wstążek za 2 złote?

 

Ogień i gra światła

Prawdą jest stwierdzenie, że ognisko podczas wyprawy do lasu podnosi morale. Ma to ścisły związek z ewolucją człowieka. Rozpalenie ogniska w domu to kiepski pomysł, ale możesz skorzystać ze świec! Świece stanowią stylową i ponadczasową dekorację. Zrób przegląd w szafkach, na pewno coś sie znajdzie. A jeśli nie, możesz kupić zwykłe podgrzewacze. Świetnie wyglądają lampiony zrobione ze słoików przewiązanych wstążką. Kolejnym rozwiązaniem jest ustawienie lampki przy lustrze. Nawet zwykła lampa biurowa optycznie rozświetli pomieszczenie, gdy ustawimy ją w ciekawy sposób.

 

Świeże kwiaty

Obcowanie z przyrodą ma pozytywny wpływ na człowieka. Działa kojąco, relaksująco
i poprawia humor. W zaciszu domowym nie powinno zabraknąć roślin. Zadbaj o swoje kwiaty doniczkowe, aby były zdrowe i bujne. A jeżeli ich jeszcze nie posiadasz, zapytaj sąsiadki lub przyjaciółki, czy nie ma odnóżek jakiejś rośliny. Na pewno chętnie je komuś oddadzą, a Ty zaoszczędzisz na wizycie w kwiaciarni. Letnią porą możesz też stworzyć polny bukiet na pobliskiej łące. Dobra zabawa gwarantowana, a rekreacyjny spacer na pewno przyda się dla zdrowia.

 

Muzyka

Cisza bywa przytłaczająca. Poeksperymentuj w nowymi rodzajami muzyki i puść w tle jakąś intrygującą składankę. Nie musi to być muzyka klasyczka. Może jazz? Pianino, czy saksofon wprowadzają nietuzinkowy nastrój. Ubierają otoczenie w elegancję. Ciekawą alternatywą jest również muzyka etniczna. W zimowe wieczory możesz przenieść się do ciepłych krajów w domowym zaciszu. W internecie jest mnóstwo tematycznych składanek, np. ułatwiających relaks, koncentracje, a nawet trening i pracę fizyczną. Mała muzyczna motywacja zawsze się przydaje.

Powyższe rady z pewnością znacząco poprawią atmosferę panującą w mieszkaniu. Nawet jeśli zastosuje się tylko część z nich. Każde mieszkanie jest inne i przede wszystkim to my mamy czuć się w nim dobrze.

Zostaw komentarz