Wąskie kuchnie – jak powiększyć optycznie wnętrze urządzić je praktycznie?

Wąska kuchnia, która znajduje się w naszym mieszkaniu to dla wielu osób spory problem i źródło irytacji. Brak możliwości jej rozbudowy czy przebudowy sprawa, że niechętnie z niej korzystamy oraz czujemy się w niej niekomfortowo. Wąskie pomieszczenie nie jest jednak tak dużym problemem, jak może wydawać się użytkownikom takich kuchni, a stosując kilka trików lub wykonując kilka czynności, możemy zamienić taką kuchnię w małe przytulne i praktyczne pomieszczenie.

 

Ustaw odpowiednio meble — Litera L

Pierwszym elementem, który może pomóc nam odpowiednio wykorzystać wąską kuchnię, jest odpowiednie ustawienie w niej mebli. Choć istnieje kilka wersji jak np. U czy I, dobrym rozwiązaniem może być wybór ustawienia typu L. Ustawienie takie nie zasłoni wszystkich ścian, pozostawiając cenną otwartą przestrzeń, a my na dwóch zakrytych ścianach, będziemy mogli umieścić wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. W tej wersji odsłonięte zostają ściany — wejściowa i prostopadła do wejściowej od strony drzwi.

Pierwszym plusem będzie wygodne wchodzenie do kuchni a drugim poruszanie się po niej. Wolną przestrzeń możemy wykorzystać na stół i krzesła, co byłoby trudne np. w układzie typu U. Jeśli wybraliśmy styl minimalistyczny i mamy mało sprzętów, możemy wybrać literę I, choć w większości przypadków, układ tak będzie oferował zbyt mało miejsca do przechowywania.

 

Jakie meble wybrać?

Gdy wybierzemy już układ mebli, warto zastanowić się nad tym, jakie mają one być. Wybierając meble do wąskiej kuchni, warto skupić się na kilku priorytetach i to pod ich kątem wybierać umeblowanie. Pierwszym elementem z pewnością będzie praktyczność. Dobrym rozwiązaniem będzie np. wybór mebli, które mają przesuwne drzwiczki zamiast tych, które otwierają się na zewnątrz. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele miejsca, a samo otwieranie mebli nie będzie wymagało od nas pochylania się czy przesuwania.

Praktycznym pomysłem będzie też wybór modeli, które nie mają wypukłych i wystających uchwytów. Przetłoczenie lub wklęsły uchwyt z pewnością będzie użytkowało się równie komfortowo i zdecydowanie praktycznej. Wybierając meble, warto również wykorzystać przestrzeń nad mini. Jeśli pozostanie nam określona ilość miejsca, możemy dodać np. dostawki lub kosze wiklinowe, w których będziemy przechowywać rzadziej używane akcesoria. W ten sposób przeniesiemy część rzeczy z przestrzeni użytkowej do wolnej przestrzeni nad meblami.

Kolejną poradą przy wybieraniu mebli do wąskiej kuchni jest wybieranie mebli z połyskującymi frontami. Obecnie istnieje duży wybór zarówno w kolorystyce klasycznej, jak i nowoczesnej. Połyskujące fronty znacznie lepiej odbijają światło, co powoduje rozświetlenie wnętrza oraz jego optyczne powiększenie. Korzystne będą też szklane wstawki lub przezroczyste drzwiczki. Dzięki temu uzyskamy głębię, a kuchnia nie będzie wydawała się tak wąska oraz zabudowana.

 

Wykorzystaj miejsce do maksimum

Mała i wąska kuchnia to pole bitwy, na którym toczymy zacięty bój o każdy centymetr kwadratowy. Jest to często dosłowa walka, dzięki której możemy poprawić komfort użytkowania pomieszczenia. Pierwszą ciekawą poradą może być umieszczenie wiszącej półki na ścianie nad drzwiami do kuchni. To miejsce z reguły często nieużywane a mała wisząca półka może pomieścić kolejne bibeloty jak w przypadku np. wiklinowej zabudowy nad meblami kuchennymi.

Kolejnym ciekawym pomysłem może być — o ile mamy dość szeroki blat stworzenie na jego końcu — na ścianie kilkucentymetrowej półki — plastra miodu. Możemy trzymać tam np. przyprawy czy małe akcesoria. Aby wykorzystać miejsce do maksimum i nie fundować sobie zbyt wiele szafek, możemy korzystać z uchwytów montowanych na ścianę do wieszania na nich akcesoriów kuchennych. Wykorzystując miejsce w kuchni, możemy również zająć się oknami. Aby zyskać nieco miejsca, powinniśmy zrezygnować np. firan a na ich miejsce zamontować rolety. Na parapecie będziemy mogli ustawić niektóre akcesoria i stworzyć z niego przydatne miejsce do przechowywania rzeczy, które często używamy.

 

Otwórz kuchnie i wpuść więcej światła

Wąska kuchnia wymaga również odpowiedniego naświetlenia oraz maksymalnego otwarcia. Dzięki temu wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne oraz bardziej komfortowe. W tym celu warto wykorzystać jasne kolory np. pastelowe do pomalowania takiej kuchni. Na rynku istnieją również farby odbijające światło np. z kryształkami które dodatkowo pomogą zwiększyć poziom światła w kuchni.

Nie bez znaczenia jest też kolor mebli. Powinien być on również jasny. Aby maksymalnie otworzyć kuchnię, warto skorzystać z drzwi przesuwnych, które nie będą zajmowały wiele miejsca. Ciekawym, ale nieco inwazyjnym rozwiązaniem jest również wyburzenie wedle możliwości ściany z drzwiami i stworzenie łuku lub wysokiego baru. W ten sposób możemy otworzyć kuchnię np. na salon i jeść właśnie w nim posiłki — całkowicie rezygnując ze stołu w kuchni.

 

Stół i krzesła

Zdecydowanie centralnym miejscem w każdej kuchni jest stół, przy którym jemy oraz krzesła. Zabiera on też dużo miejsca, ale bez niego kuchnia nie byłaby kuchnią. Istnieje pewien “trik”, dzięki któremu możemy zarówno posiadać stół, jak i korzystać w wolnej przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie ruchomego — składanego blatu. W stanie złożonym będzie on przylegał do ściany, a po rozłożeniu i zablokowaniu będzie rozstawiony wzdłuż ściany. Rozwiązanie to możliwe jest nawet dla blatów 2-3 osobowych. Po złożeniu wystarczy jedynie postawić w miejscu stołu krzesła i cieszyć się cenną przestrzenią. Choć blat taki będzie wykonany z jednego kawałka cienkiego drewna, również może być estetyczny. To praktyczne rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy nasza kuchnia jest ekstremalnie mała.

 

A może aranżacja u dekoratora?

Jeśli posiadamy pewne środki, a chcemy wykorzystać miejsce do maksimum, dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o poradę dekoratora wnętrz. W przystępnej cenie uzyskamy opinię osoby, która doskonale wie jak powiększać takie wnętrza i efektywnie je zabudowywać. Indywidualne podejście do takiej aranżacji z pewnością pozwala wybrać nam najlepsze rozwiązanie, które będzie wygodne i ergonomiczne przez wiele lat. Opcja taka jest też wskazana, jeśli nasza kuchnia jest wyjątkowo nieustawna lub jej plan jest np. niestandardowy.

Zostaw komentarz