Większość użytkowników komputerów odpoczywa i pracuje przed biurkiem w pozycji siedzącej. Aby nie nabawić się bólu pleców i móc zachwycać się rozgrywką przez wiele godzin w pełnym komforcie, potrzebujesz odpowiedniego fotela gamingowego. Na co należy zwrócić uwagę przed jego zakupem?
Wymiary fotela gamingowego
Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wymiar fotela gamingowego. Sprawdź jaka jest dopuszczalna waga i wzrost użytkownika. Taki przedmiot kupujemy nierzadko raz na kilka lat, ważne jest więc sprawdzenie tak istotnych parametrów, by uniknąć wszelkich rozczarowań. Jeżeli kupimy zbyt wąski lub źle wyprofilowany fotel gamingowy, to będziemy odczuwali tego skutki przez cały okres użytkowania.
Na jakie wymiary zwracać uwagę?
– głębokość i szerokość fotela,
– wysokość oparcia (gdzie będzie leżała Twoja głowa),
– szerokość oparcia i kształty profilowań,
– maksymalny udźwig.
Regulacja odchylenia fotela gamingowego
Jeżeli kupujemy fotel dla gracza, to z pewnością nie bez znaczenia jest dla nas regulacja w różnych płaszczyznach. Powinno być ich jak najwięcej, tak aby dopasować fotel wedle własnych potrzeb.
Podstawową regulacją jest kąt odchylenia. Niezależnie od tego, czy akurat będziemy robili notatki, czytali, pisali coś na komputerze, grali czy oglądali film, fotel ma zapewnić nam odpowiednią pozycję i odchylenie nawet o 90 stopni.
Regulowane podłokietniki w fotelu dla gracza
Podłokietniki stanowią elementy, który daje spory komfort podczas użytkowania fotela. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie dobrego fotela bez wygodnych podłokietników. Tutaj też niesamowicie ważna jest regulacja. Wszak każdy z nas posiada inną budowę ciała. Dobre fotele oferują regulację w stopniu 4D.
Mechanizm bujania i regulacji oparcia
Podobnie jak w przypadku podłokietników, istnieje kilka rodzajów regulacji jeżeli chodzi o mechanizm bujania i regulacje oparcia w fotelach gamingowych.
Wyróżniamy 3 podstawowe warianty:
TILT – mechanizm ten występuje w tanich fotelach dla graczy. Umożliwia regulacje wysokości oraz bujanie, nie możemy natomiast zablokować danej pozycji poza pozycją wyjściową.
MULTILOCK – w tym przypadku mechanizm pozwala na regulacje wysokości siłownika, oraz bujanie z pełną możliwością blokady położenia w każdym zakresie. Do tego często mamy osobną możliwość zmiany regulacji oparcia.
SYNCHRO – rozwiązanie stosowane w nielicznych fotelach. Łączy ze sobą funkcję MULTILOCK-a oraz mechanizmu regulacji oparcia.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wdaje się MULTILOCK, ze względu na jego wszechstronność. Jest to wariant, który umożliwia nam regulacje oparcia niezależnie od siedziska. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach i nie chcemy spędzać czasu przed komputerem w pozycji leżącej to dobrym wyborem będzie mechanizm TILT.
Podparcie szyi oraz lędźwi
Aby utrzymać optymalną dla kręgosłupa pozycje niezbędne jest również prawidłowe podparcie szyi oraz lędźwi. Najważniejszym elementem jest oczywiście podparcie dla lędźwi, które dla osób spędzających długie godziny jest zbawieniem. Najczęściej mocowane są na paskach, co umożliwia ich dopasowanie do naturalnej krzywizny kręgosłupa.
Materiał wykonania fotela gamingowego
Obecnie na rynku mamy do wyboru w zasadzie 2 typy materiałów. Jest to skóra ekologiczna i poszycie materiałowe. Pierwsze rozwiązanie zazwyczaj wykonane jest w całości lub w większości ze skóry ekologicznej, drugie natomiast występuje w różnych wersjach. Może być to 50/50 lub poszczególne elementy z innych materiałów, np. skórzane boczki czy podłokietniki.
Wybór odpowiedniego materiału uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkownika. Na pewno łatwiejszym w pielęgnacji rozwiązaniem jest wybranie eko-skóry. Powierzchnia takiego materiału jest bardziej wdzięczna do czyszczenia i mniej podatna na porwanie czy przetarcia niż ten siateczkowy. Fotele materiałowe są bardziej podatne na wnikanie brudu w głębsze partie oraz zahaczenia.
Fotel gamingowy – wentylacja
Ostatnim kryterium, które wymienimy jest dobra wentylacja fotela gamingowego. Podczas wielu godzin spędzanych przed komputerem jest to niezwykle istotna kwestia. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiały, które mają bezpośrednią styczność ze skóra pokrytymi są oddychającymi materiałami. Unikniemy wtedy nieprzyjemnego uczucia przyklejania się do fotela.