Jak prawidłowo zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Jak sprawić, by nawet idealnie wyremontowany pokój był niefunkcjonalny, a przebywanie w nim – niekomfortowe? Umieść w nim pojedyncze źródło światła. Zastanówmy się, jak prawidłowo zaplanować oświetlenie w mieszkaniu i jakie źródła światła są odpowiednie dla każdego pomieszczenia.

1. Rodzaje oświetlenia

Projektanci zwykle wyróżniają cztery poziomy oświetlenia:

  • Górne – lampy i źródła światła umieszczone na suficie (np. Żyrandole i reflektory)
  • Środkowe – kinkiety, kinkiety, a także wysokie lampy podłogowe, a także źródła światła umieszczone na meblach (np. Lampki nocne lub lampki nocne)
  • Dolne – lampy podłogowe, a także źródła wbudowane w listwę przypodłogową, dolną krawędź mebli i podłogę

2. Kiedy pomyśleć o oświetleniu

Najlepiej, jeśli zaczniesz myśleć o umiejscowieniu i ilości oświetlenia, kiedy podejmiesz już decyzję o rozmieszczeniu mebli. Dzięki temu zrozumiesz, które strefy wymagają dodatkowego oświetlenia, a gdzie, przeciwnie, musisz zmniejszyć, ograniczyć ilość światła.

Szczególnie ważne jest uwzględnienie rozmieszczenia mebli przy planowaniu górnego poziomu oświetlenia: żyrandoli i reflektorów. Zazwyczaj, kiedy myślimy o usytuowaniu żyrandola, przychodzi na myśl środek pokoju. Ale czy zawsze jest to dobry pomysł? Wyobraź sobie, że wzdłuż jednej ze ścian pokoju stoi szafa, sięgająca do sufitu i szeroka na 80 centymetrów. Teraz żyrandol, umieszczony dokładnie na środku sufitu, nie będzie znajdował się na środku wolnej przestrzeni pomieszczenia, które wymaga oświetlenia, ale jest przesunięty w kierunku szafki. Bardziej poprawne jest umieszczenie żyrandola na środku sufitu, pomniejszonego o powierzchnię szafy.

Tak samo jest z reflektorami. Jeśli umieścisz je na obwodzie, a następnie ustawisz meble, ryzykujesz zablokowanie niektórych żarówek.

3. Oświetlenie korytarza i przedpokoju

W korytarzu najlepiej jest użyć górnej i środkowej warstwy podświetlenia. Górna to efektowny żyrandol lub źródła punktowe. Są potrzebne do dobrego oświetlenia pomieszczenia. Dodatkowo warto jest punktowo oświetlić istotne miejsca. Przede wszystkim lustro. Ważne jest, by było ono oświetlone w taki sposób, by uniknąć pojawienia się kontrastujących cieni na twarzy i zniekształcenia kolorów. Źle oświetlone lustro nie tylko nie pomoże Ci sprawdzić czy dobrze wyglądasz przed wyjściem z domu, ale może zirytować wypaczaniem wyglądu.
Kinkiet z miękkim światłem w pobliżu drzwi wejściowych jest naprawdę praktyczny. Dzięki niemu osoba, która musi wcześnie wyjść z domu lub wraca bardzo późno, będzie mogła zapalić światło bez budzenia reszty domowników.

Jeśli chodzi o korytarz, oprócz głównego oświetlenia górnego można zapewnić dolne oświetlenie nocne. Najlepiej, jeśli będzie ono wyposażone w czujniki ruchu. Takie lampy znajdują się jak najbliżej podłogi i włączają się niezależnie, delikatnie oświetlając drogę. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala bezpiecznie poruszać się po mieszkaniu w nocy, bez mrużenia oczu od ostrego światła.

4. Światło w salonie

W salonie można zastosować dowolne scenariusze świetlne w zależności od umiejscowienia mebli.
Najczęściej są to:

  • Żyrandol (nie zapomnij umieścić go na środku wolnej przestrzeni)
  • Lampa podłogowa w części do czytania i relaksu
  • Kinkiety po prawej i lewej stronie sofy
  • Dekoracyjne oświetlenie poszczególnych elementów – obrazów, fotografii czy plakatów

Uwaga. W przedpokoju i salonie jednym przełącznikiem można włączyć oświetlenie środkowej kondygnacji. Kiedy więc wieczorem wracasz do domu z pracy, jednym kliknięciem włączysz wszystkie kinkiety i lampy. Wygodne, prawda?

5. A co z kuchnią?

Tradycyjne oświetlenie kuchni to dziwnie ukształtowany żyrandol pośrodku lub wiele, wiele jasnych reflektorów. W efekcie na blacie roboczym otrzymujemy efektowne światło i cienie. Nie rób tego w ten sposób.

Główną zasadą oświetlenia kuchni jest minimum światła na suficie, maksimum dla obszaru roboczego. Do tego piękny abażur nad stołem – zupełnie jak w Twojej ulubionej restauracji. Stworzy to dodatkową przytulność.

Ważne jest, aby przełączniki podświetlenia znajdowały się w zasięgu osoby gotującej. Powinna on mieć możliwość w każdej chwili, bez rozpraszania się, zapalić dla siebie dodatkowe światło.

6. Porozmawiajmy o sypialni

Planując oświetlenie w sypialni, miej na uwadze, że im niższe źródło światła, tym bardziej intymna będzie atmosfera w pomieszczeniu. I odwrotnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem do sypialni są wszelkiego rodzaju lampy podłogowe, kinkiety i lampki na stolikach nocnych. Wybierz to, co bardziej Ci odpowiada. Jedynym zaleceniem jest użycie przełączników przelotowych, dzięki nim włączysz światło przy drzwiach i wyłączysz je w łóżku.

7. Światło w pokoju dziecinnym

Nie jest tajemnicą, że dzieci bardzo szybko dorastają. A wraz z nimi pokój również się zmienia. Dlatego w pokoju dziecinnym lepiej nie przywiązywać się do stacjonarnych źródeł światła, ale używać przenośnych. W ten sposób możesz stworzyć wystarczające oświetlenie w dowolnym miejscu, zarówno do zabawy, jak i do pracy.

8. Oświetlenie w łazience

Jeżeli w domu jest nowe okablowanie i korzystasz z nowoczesnych włączników to zalecamy umieszczenie ich wewnątrz łazienki. Aby nikt nie wyłączał światła za Ciebie, gdy jesteś w środku. Małe dzieci bardzo to uwielbiają.

Lustro zasługuje na szczególną uwagę. Częstym błędem jest wieszanie kinkietu na nodze nad lustrem świecącym w dół. To sprawi, że będziesz starszy o dziesięć lat. Lepiej wybrać obrotowe światło, kinkiety po lewej i prawej stronie lub okrągłe podświetlane lustro.

9. A jeśli jest garderoba?

W garderobie należy przewidzieć dwie opcje oświetlenia. Pierwsza powinna obejmować całą przestrzeń. Z reguły jest to wyższy poziom. Drugi to akcentowanie właściwych miejsc: półek, wnęk, lustra. W tym celu lepiej jest używać wbudowanych świateł.

Chociaż planując remont, mało uwagi poświęcamy oświetleniu, to właściwie dobrane, funkcjonalne oświetlenie, naprawdę może poprawić jakość przebywania, odpoczywania czy pracowania w mieszkaniu. Weź pod uwagę powyższe wskazówki, by uniknąć niepotrzebnych stresów i zadbać o swój wzrok.

Zostaw komentarz