Jak dobrać żelazko do deski do prasowania – kilka przydatnych wskazówek dla Ciebie!

Ergonomiczna i stabilna deska do prasowania, wyposażona w pokrowiec odbijający ciepło znacząco przyspiesza prasowanie tkanin. Dziś nawet zupełni laicy przy odrobinie wprawy doskonale radzą sobie z tą nielubianą czynnością. Jednak efektywne prasowanie zależy również od optymalnego wyboru żelazka.

Czym powinien charakteryzować się model doskonale współpracujący z nowoczesną deską? Poznaj kilka wskazówek!

Spis treści:

Moc żelazka nie jest kluczowa

Jeśli nie jesteś ekspertem z dziedziny sprzętu AGD, prawdopodobnie szukając dobrego żelazka skupiasz się na mocy urządzenia. Oczywiście ma ona spore znaczenie, jednak nie warto kierować się wyłącznie tym kryterium.

Na rynku można dziś spotkać modele, których moc przekracza 2,5 kW, co oznacza, że urządzenie pobiera więcej prądu niż przeciętna pralka. Czy rzeczywiście tak wysoki pobór mocy jest niezbędny do efektywnego prasowania? Niekoniecznie! Około 20 lat temu dostępne na rynku żelazka legitymowany się nawet dwukrotnie mniejszą mocą, a przecież ludzie nie chodzili w pogniecionych ubraniach. Jednak przede wszystkim od tego czasu sporą ewolucję przeszły deski do prasowania.

Dziś wyposażone są one w pokrowce odbijające ciepło, więc energia jest wykorzystywana niemal podwójnie. Innymi słowy, żelazko o mocy 2 kW może okazać się wystarczające we współpracy z taką deską, a ty sporo zaoszczędzisz na rachunkach za prąd.

Duże natężenie wytwarzania pary

Nie od dziś wiadomo, że prasowanie idzie znacznie sprawniej, gdy żelazko wytwarza dużą ilość pary, która pomaga walczyć z zagnieceniami. Dysponując dobrą deską warto dobrać do niej żelazko o wystarczająco wysokim natężeniu pary.

Około 40-50 g na minutę to na tyle wysoka wartość, aby poradzić sobie z każdą tkaniną. Dobrze, gdy żelazko ma obszerny pojemnik na wodę, który nie wymaga częstego uzupełniania.

Automatyczne wyłączanie

Wystarczą sekundy nieuwagi, aby pozostawione w poziomej pozycji żelazko zniszczyło nie tylko tkaninę, ale również deskę do prasowania. Jeśli inwestujesz w deskę wysokiej jakości, na wszelki wypadek kup żelazko z funkcja automatycznego wyłączania się.

W przypadku większości modeli następuje ono po około 30 sekundach bezruchu w pozycji poziomej. To niezwykle ważna funkcja z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Zanim kupisz interesujące cię żelazko, pomyśl o funkcjonalnej desce. Porady dotyczące wyboru optymalnej deski do prasowania znajdziesz na stronie: https://www.leifheitsklep.pl/pl-pl/deski-do-prasowania/4978.