Jak urządzić taras? 7 istotnych elementów o których musisz pamiętać

Lato zbliża się już wielkimi krokami, więc pewnie zastanawiasz się jak urządzić swój taras lub balkon na sezon letni. Pewnie zabrzmi to zabawnie, ale przede wszystkim z głową i funkcjonalnie! Taras musi zapewnić nam nowe funkcjonalności poza mieszkaniem, ale nadal być jego kontynuacją – to znaczy musi do wnętrza po prostu wizualnie pasować.

Wbrew pozorom urządzanie tarasu to tak samo wymagające zadanie jak projektowanie wnętrza. Oba muszą być estetyczne i wygodne. Poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek, którymi powinieneś się kierować przed wybraniem się na zakupy.

Spis treści:

Zastanów się nad swoim metrażem

Zupełnie inaczej będziesz urządzać taras o powierzchni kilkudziesięciu metrów, a zupełnie inaczej malutki balkon, na którym niewiele się zmieści. Szczególnie w dużych miastach ta wielkość będzie ograniczona do kilku metrów kwadratowych, a to wcale nie ułatwia sprawy.

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią będziesz musiał być bardzo zdecydowany, jaką funkcjonalność ma Ci on zapewnić. Jeśli jednak dysponujesz większą powierzchnią prawdopodobnie na tarasie będziesz mógł urządzić dodatkową przestrzeń jadalnianą oraz wypoczynkową a dodatkowo udekorować wszystko piękną roślinnością.

W jaki sposób będziesz korzystać z tarasu?

Być może potrzebujesz go tylko do wypicia rano kawy w słońcu? A może chcesz urządzać tam grille w gronie znajomych i przyjaciół? To wszystko ma znaczenie, ponieważ będzie determinowało wybór materiałów i mebli ogrodowych.

Rodzaj powierzchni wykorzystany na tarasie

Płytki będą wolniej się niszczyć, ale będą mniej przyjemne i będą szybko nagrzewać się w słońcu. Natomiast panele i drewno będą mniej wytrzymałe, ale zdecydowanie bardziej pasują do charakteru ogrodu i wypoczynku oraz są dużo przyjemniejsze — można po nich nawet chodzić boso.

Jeśli jednak Twoja powierzchnia jest z góry przesądzona na przykład masz niewielki balkon w bloku wyłożony płytkami. wtedy zadbaj o jego czystość. Uprzątnij pozostałe liście, kurz i brud pozostały po zimie. I zastanów się, czy na lato nie będziesz chciał położyć tam np. kawałka wycieraczki lub dywaniku.

Dobór i rozmieszczenie mebli ogrodowych

Tutaj wracamy znów do punktu pierwszego i drugiego – ich ilość i wielkość będzie zależeć od funkcjonalności jaką taras ma spełniać i jego wielkości. Na dużym tarasie nie będzie ładnie wyglądać mały stoliczek i jedno krzesełko. Natomiast na małym balkonie jest to jak najbardziej odpowiedni pomysł.

Niezależnie od tego, jakie meble wybierzesz pamiętaj by były wykonane z trwałego materiału odpornego na działanie czynników zewnętrznych takich jak: deszcz, wiatr i słońce. To niezwykle ważne, ponieważ pewnie nie chcesz kupować mebli co rok.

Jeśli chodzi o strefę typowo wypoczynkową świetnie mogą sprawdzić się duże wiklinowe fotele oraz hamaki zawieszone na balkonie lub pomiędzy drzewami. Pamiętaj, aby dopełnić tę strefę wszystkimi niezbędnymi dodatkami na przykład kolorowymi poduszkami i kocami na chłodniejsze wieczory.

Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią możesz zdecydować się na duży stół jadalniany i kilka dużych krzeseł dookoła jak i również grill-a obok. Jeśli jednak Twoja przestrzeń jest niewielka postaw na mały stolik i 2-3 krzesła dla Ciebie i najbliższych osób.

Zastanów się nad kolorami

Ach bez nich lato by chyba nie istniało. Ważne, aby taras lub balkon zachęcały swoim klimatem do wyjścia na nie. Niezależnie od tego jak odważny jesteś warto dodać koloru do tej przestrzeni.

Jeśli jesteś bardziej odważna możesz postawić na przykład na energetyzujące żółcie pomarańcze i zielenie. Jeśli zaś lubisz bardziej stonowane kolory postaw na pastele – będą delikatniejszą wersją, która mimo wszystko ożywi to miejsce.

Odpowiednie oświetlenie tarasu

W końcu chyba nie chcesz jeść kolacji lub spędzać późnych wieczorów w kompletnej ciemności? Dlatego zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

Fantastycznie mogą sprawdzić się podświetlane donice na ziemi oraz rozsądnie porozwieszane lampki. Pamiętaj również o tym, by stół z jedzeniem również wyposażyć w lampkę. Jeśli Twój taras lub balkon posiadają zadaszenie możesz również dodać tam odrobinę magii i porozstawiać świeczki. Szczególnie w ciepłe wieczory sprawdzają się świetnie.

Roślinność

No cóż, bez niej żaden taras, ogród czy balkon nie będą zbytnio zachęcać do spędzania tam czasu. Zastanów się nad tym czy będziesz mieć czas, aby o taką roślinność odpowiednio dbać i pod to wybierz odpowiednie rośliny.

Jedne lubią mniej wilgoci i nie trzeba pamiętać o ich podlewaniu, niektóre uschną Ci po dwóch dniach. Tak samo będzie z poziomem nasłonecznienia.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci łatwiej urządzić Twój kącik na lato.