Nowoczesny fotel bujany – prawdziwy hit 2021 roku

Fotel bujany jeszcze niedawno kojarzył nam się wyłącznie jako mebel dla seniorów. To jednak w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się zmieniło. Nowoczesne fotele bujane to komfortowe i funkcjonalne meble, które będą atrakcyjnie się prezentować w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, na balkonie bądź tarasie, a nawet w ogrodzie.

Wersji foteli bujanych jest bardzo wiele. Znajdziemy wśród nich meble drewniane, wiklinowe, tapicerowane, metalowe czy wykonane z tworzyw sztucznych. Krótki przewodnik po tych meblach pomoże Ci wybrać idealny fotel bujany.

Fotel bujany we wnętrzach i nie tylko

Nowoczesny fotel bujany to prawdziwy hit w wystroju wnętrz. W salonie ten atrakcyjny mebel będzie pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Jego design dobierzmy do stylu, w jakim urządzony jest salon. Wielu osobom wydaje się, że tego typu mebel pasuje jedynie do wnętrz urządzonych w stylu wiejskim lub rustykalnym, ponieważ niezmiennie kojarzy nam się on właśnie z wiejskim fotelem bujanym, w którym siadywały nasze babcie i prababcie. Tymczasem taki fotel będzie świetnie wyglądać także we wnętrzach modernistycznych czy industrialnych. Wszystko jest kwestią wyboru odpowiedniego modelu mebla.

fotelu bujanym ustawionym w salonie będziemy mogli wygodnie usiąść i zrelaksować się czytając ulubioną książkę, czy słuchając muzyki.

Jest to również świetny mebel dla młodych rodziców, który można ustawić w pokoju dziecka lub w naszej sypialni. Znacznie ułatw on usypianie niemowlęcia, dzięki przyjemnemu delikatnemu bujaniu. Z powodzeniem zastąpi on noszenie malucha po pokoju na rękach. Siadając nam nim z dzieckiem, odciążymy więc kręgosłup i znacznie mniej się zmęczymy opieką nam maluchem. A kiedy nasza pociecha nieco podrośnie, możemy siadywać z nią na kolanach w naszym fotelu bujanym i czytać jej lub opowiadać bajki.

Fotele bujane to nie tylko piękne meble do wnętrz, ale również na balkon, taras, werandę albo do ogrodu. Możemy na nich odpoczywać, wygrzewając się w słońcu, czytać książkę wieczorami lub słuchać śpiewu ptaków o poranku.

Jak wybrać odpowiedni fotel bujany?

Fotel bujany powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim wygodny. W przypadku tego mebla komfort użytkowania jest kluczowy. Dlatego tak ważne jest dopasowanie jego wymiarów do naszego wzrostu oraz wagi. Pamiętajmy, że zawsze przed dokonaniem zakupu warto przetestować mebel osobiście, lub chociaż dokładnie przeczytać opis producenta mebla, gdzie powinna znajdować się informacja o tym, dla jakiego wzrostu będzie on komfortowy.

Dokonując wyboru, weźmy pod uwagę także nasze indywidualne preferencje. Każdy z nas jest inny i lubi siedzieć w nieco inny sposób. Jedyni preferują całkowicie wyprostowane plecy, a inni czują się najlepiej, gdy mogą się lekko skulić, siedząc w fotelu. Dla tych pierwszych osób odpowiedni będzie dosyć płytki fotel bujany z prostym niemalże pionowym oparciem, z kolei dla tych drugich idealnym meblem będzie głębszy fotel z lekko zaokrąglonym oparciem.

Na komfort użytkowanie fotel niemały wpływ ma również materiał, z jakiego został on wykonany. Kluczową kwestią jest tutaj wyściełanie siedziska. Aby było ono miękkie i siedziało się na nim wygodnie przez dłuższy czas, konieczne jest jego wyściełanie. Można położyć na nim specjalną poduchę lub po prostu kupić mebel tapicerowany.

Choć w sprzedaży dostępne są obecnie fotele bujane wykonane z przeróżnych materiałów jak na przykład:

– metal,
– tworzywo sztuczne,
– różne rodzaje drewna,
– wiklina.

Największą popularnością cieszą się te dwa ostatnie rodzaje, ponieważ są najtrwalsze, najbardziej uniwersalne (pasują do każdego wnętrza) i najwygodniejsze. Pamiętajmy, że jeśli chcemy wystawić fotel bujany do ogrodu czy na taras, to powinien on być wykonany z materiału odpornego na działanie promieni słonecznych oraz zmienne temperatury czy wilgoć.

W domu czy mieszkaniu sprawdzą się idealnie zarówno fotele tapicerowane, jak i takie, na których siedzenie trzeba położyć poduchę. Natomiast na zewnątrz raczej nie nadają się meble z miękkim wyściełanym siedziskiem. Może ono łatwo ulec zabrudzeniu, wyblaknięciu pod wpływem działania słońca, czy zawilgoceniu. Tutaj lepiej wybrać mebel bez miękkiego siedziska i po prostu kłaść na niego poduchę lub koc, które można w każdej chwili bezproblemowo zdjąć i wyprać.

Cena fotela bujanego zależy od wybranego przez nas modelu i wynosi od kilkuset złotych wzwyż. Kupimy go w salonach meblowych, bezpośrednio w producentów lub w antykwariatach, jeśli zależy nam na stylowym historycznym modelu z duszą.

Fotel bujany to też świetny prezent, który możemy podarować na przykład siostrze czy przyjaciółce, która spodziewa się dziecka, ukochanej mamie, cioci czy babci. Nie wstydźmy się też kupić go po prostu dla siebie, aby móc się na nim wygodnie zrelaksować po pracy. Stwierdzenie, że jest to wyłącznie mebel dla seniorów, jest już dawno nieaktualne.

Zostaw komentarz