Salon

Wyświetlanie 1–32 z 1042 wyników

Sort by:

Jak urządzić mały salon w mieszkaniu?

Mały salon to spore wyzwanie dla specjalistów zajmujących się aranżacją wnętrz. To pomieszczenie musi się pięknie prezentować, a elegancja jest tu równie ważna, jak wygodna. Jak urządzić salon o niewielkiej powierzchni, by prezentował się on wspaniale, a jednocześnie zapewniał możliwie jak najlepsze warunki do wypoczynku?

Piękny salon to salon dobrze rozplanowany. Jeśli mamy do dyspozycji wnętrze niewielkich rozmiarach, musimy zacząć od starannego wyboru mebli oraz dekoracji. Wygodna sofa, dopasowany do niej stolik kawowy oraz dodatkowe siedziska – oto podstawa. W salonach ważnym elementem wyposażenia wnętrza często okazuje się też szafka pod telewizor, która może się rewelacyjnie sprawdzić również jako miejsce do przechowywania różnych drobiazgów. W miarę możliwości można też w salonie wygospodarować miejsce na takie meble, jak regał na książki i rodzinne pamiątki. Dzięki temu salon stanie się pomieszczeniem przyjemniejszym i bardziej przytulnym, w którym zapanuje rodzinna atmosfera. Jeśli nasz salon jest pomieszczeniem dość małym, musimy postawić tu również na odpowiednią kolorystykę. Im jaśniejsze meble i ściany, tym lepiej. Jasne barwy i umiejętne wykorzystanie światła to podstawa dla każdego, kto za pomocą prostych sztuczek chce optycznie powiększyć to wnętrze. Efekty, jakie można osiągnąć w ten sposób, są wspaniałe, a przestrzeganie tych kilku prostych zasad pomoże każdemu z nas spełnić swe marzenia o pięknym i wygodnym salonie.

 

Salon z kuchnią — czy to dobry pomysł?

W polskich mieszkaniach dość często stosuje się rozwiązanie polegające na łączeniu funkcji kilku różnych pomieszczeń w jednym. W ten sposób ogranicza się ilość zużytego miejsca. Przeważnie łączeniu podlegają kuchnie i salony, które wspólnie tworzą duże i przestronne przestrzenie, służące w tym samym momencie i do gotowania, i do picia porannej kawy przed pracą, i do konsumowania ciepłej kolacji bądź pizzy ze znajomymi. Salon z kuchnią nie jest oczywiście niczym super nowoczesnym, gdyż to rozwiązanie stosuje się już od wielu lat i od dawnych czasów. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy obecnie dalej ma ono sens. Czy wciąż warto łączyć kuchnie z salonami? Jakie są główne zalety właśnie tego rozwiązania?

Pierwsza z nich jest dość oczywista i raczej każdy byłby w stanie na nią wpaść. Połączenie salonu z kuchnią to sposób na zaoszczędzenie miejsca. Bardzo często zresztą w tych małych mieszkaniach celowo nie tworzy się żadnych normalnych ścian między różnymi pomieszczeniami, bo po prostu każda taka ściana zaburza przestronność wnętrz i odbiera im metraż, który w takich miejscach chce się jednak zaoszczędzić. Łączenie ze sobą różnych pomieszczeń to metoda na wizualne powiększenie przestrzeni. Jest to metoda bardzo skuteczna, która działa – o dziwo – na kilka sposobów. Nie chodzi tu nawet wyłącznie o to, że ustawiona między dwoma pomieszczeniami ściana zabiera część miejsca. Chodzi też o to, że brak tej ściany pozwala na dużo lepsze doświetlenie całej przestrzeni, a gdy przestrzeń jest jaśniejsza, momentalnie wydaje się większa. Pozyskany w ten sposób metraż można też wykorzystać na obmyślenie jakiejś ciekawszej aranżacji. Salon z aneksem kuchennym przeważnie jest w stanie pomieścić w sobie większą ilość zróżnicowanych dodatków, które sprawiają, że staje się on jeszcze bardziej interesującym miejscem niż na początku.

Ale oczywiście nikt nie powinien twierdzić, że rozwiązanie to jest tak zupełnie idealne, bo niestety nie jest. Salon z aneksem kuchennym na pewno będzie problematyczny pod względem dbania o jego porządek. Kuchnia brudzi się niestety zdecydowanie najszybciej, a w przypadku kuchni otwartej cały czas będzie ona widoczna dla domowników, a już zwłaszcza wtedy, gdy ktoś wygodnie rozsiądzie się na kanapie i postanowi odpocząć. W przypadku połączenia kuchni z innym pomieszczeniem trzeba liczyć się również z tym, że generowane w nim zapachy będą dostawać się w inne miejsca domu. A to akurat też jest efekt raczej mało pożądany.