Meble ogrodowe, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Meble ogrodowe to doskonałe uzupełnienie tarasu, zadaszonego patio i ogrodu. Odpowiednio dobrane i ustawione tworzą spójną całość z miejscem, i podkreślają jego charakter. Przy wyborze warto kierować się osobistymi preferencjami, uwzględniając jednocześnie otoczenie, w jakim zostaną posadowione.

Walory dekoracyjne mebli ogrodowych

Umiejętnie dobrane meble ogrodowe dopasowane wyglądem do miejsca to doskonały sposób na podkreślenie indywidualności. Żeliwne, drewniane lub metalowe stanowią piękną, a zarazem funkcjonalną ozdobę ogrodu, lub tarasu. W nowoczesnych ogrodach najlepiej sprawdzą się proste, lekkie formy z tworzywa sztucznego, ratanu, wikliny lub drewna. Styl klasycystyczny dobrze komponuje się z cięższymi żeliwnymi formami, meblami wykonanymi z giętego metalu z charakterystycznymi dla tego materiału zdobieniami.

Ciężkie bale drewniane to idealny materiał na meble do naturalnych ogrodów posadowionych przy domach w stylu dworkowym. Ratanowe, lekkie meble doskonale wkomponują się styl śródziemnomorski, w którym królują jasne kolory i barwne ukwiecone rabaty przywodzące na myśl wakacyjne klimaty. Proste drewniane meble sprawdzą się w każdym miejscu niezależnie od stylu i miejsca.

Funkcjonalność, wygoda i trwałość

Jedną z najważniejszych cech mebli ogrodowych jest ich funkcjonalność. Nawet najładniejsze krzesło lub fotel nie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, jeśli nie będą użyteczne. Przed zakupem mebli warto przekonać się o ich funkcjonalności. Opłaci się też sprawdzić sposób ich wykonania (gładkość powierzchni i wykończenia), wysokość stołu, głębokość siedziska itp. Zdarza się, że piękna forma nie idzie w parze z funkcjonalnością.

Meble ogrodowe powinny być nie tylko ładne i funkcjonalne, ale i odporne na temperaturę, i działanie wilgoci. Większość z nich wykonana jest z materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne m. in. na opady i promienie UV. Wyjątek stanowią meble wykonane z wikliny i ratanu. Tego typu meble powinny znajdować się pod zadaszeniem, ponieważ zarówno słońce, jak i deszcz pozostawia na nich trwałe, nieestetyczne zmiany.

Jednym z najtrwalszych materiałów, z którego wykonywane są meble, jest drewno egzotyczne np. teak i bankirai. Odpowiednio zakonserwowane meble z tego materiału będą służyły nawet przez 20 lat. Równie dobrym i wytrzymałym surowcem, z którego wyrabiane są meble, jest dąb i akacja. Dobrze pielęgnowane z pewnością posłużą przez długi czas. Meble ogrodowe wykonywane są też z olchy, brzozy i sosny. Należy je zabezpieczać odpowiednimi środkami impregnującymi (impregnację powtarzamy co sezon) oraz chronić przed działaniem wilgoci.

Zakup mebli ogrodowych powinien być przemyślany. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę, nie tylko cenę i wygląd, ale także zwrócić uwagę na ich trwałość i wykonanie. Meble będą narażone na różne, często niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Solidne wykonanie i odpowiedni materiał zagwarantują ich długą żywotność i zapewnią dobry wygląd na lata.

Zostaw komentarz