Niezależnie od wieku dziecka przy wyborze łóżka dla niego powinniśmy kierować się bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością mebla. Te zasady są niezmienne, jednak już sam typ łóżka jest ściśle uzależniony od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha.
Niemowlak potrzebuje zupełnie innego łóżeczka niż przedszkolak, a w przypadku nastolatka łóżko powinno być konstrukcyjnie podobne do mebli przeznaczonych do osób dorosłych.
Najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze łóżka dla dziecka to jakość i to, czy spełnia normy bezpieczeństwa. Niestety nie wszystkie dostępne w sprzedaży meble spełniają standardy i mają odpowiednie certyfikaty. Upewnijmy się, że mebel jest wykonany z bezpiecznych materiałów, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia chemikaliów i nie ma wad konstrukcyjnych, które mogłyby zagrażać śpiącemu na nim dziecku. Taką gwarancję dają tylko dobrej jakości meble sprawdzonych producentów opatrzone stosownymi certyfikatami. Pamiętajmy też, że łóżko trzeba dobrze dopasować do wieku naszej pociechy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka dla dziecka.
Łóżeczko dla niemowlaka
Wybór różnego rodzaju łóżeczek niemowlęcych oraz kołysek jest ogromny. Niestety w sektorze mebli dla małych dzieci dosyć często zdarzają się nadużycia i kiepskiej jakości produkty, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo mebla i jego solidne wykonanie.
Kolejną niezwykle istotną kwestią jest funkcjonalność łóżeczka dla niemowlaka. Choć kołyski, łóżeczka wiklinowe i różnego rodzaju kosze do spania dla niemowląt wyglądają pięknie, to niestety nie są zbyt funkcjonalne. Raczej nie powinny one stanowić głównego mebla do spania, a raczej ładny dodatek do pokoju dziecięcego, w którym stoi także porządne praktyczne łóżeczko.
Dobre łóżeczko dla małego dziecka to takie, które ma regulowaną wysokość. W przypadku noworodka ustawiamy wysokość dna łóżeczka, na którym leży materacyk na najwyższym poziomie. Dzięki temu będziemy mieć łatwy dostęp do dziecka i opieka nad nim będzie zdecydowanie łatwiejsze. Unikniemy także nadmiernego schylania się po dziecko, co w dłuższej perspektywie czasowej, może spowodować bóle kręgosłupa. Kiedy dziecko rośnie, wówczas po prostu obniżamy stelaż łóżeczka.
W przypadku łóżeczka dla malucha ważne są również dobre zabezpieczenia przed uderzeniem się o szczebelki w postaci miękkiego ochraniacza na barierki.
Typowe łóżeczka niemowlęce dostępne są w dwóch rozmiarach:
– 60 x 120 cm,
– 70 x 140 cm.
To nieco większe łóżeczko z pewnością posłuży maluchowi znacznie dłużej, ponieważ można je przekształcić w mały tapczanik, na którym dziecko będzie spało aż do wieku przedszkolnego. To praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem.
Łóżko dla dziecka w wieku przedszkolnym
Wybierając łóżeczko dla młodszego przedszkolaka, warto zdecydować się na model z wyjmowaną barierką ochronną, która zabezpieczy malucha przed upadkiem z łóżka w nocy. Kiedy nasza pociecha podrośnie i będzie spać spokojnie, barierkę po prostu wyjmiemy.
Ze względów praktycznych łóżeczko lub tapczanik dla kilkulatka powinien mieć także skrzynię na pościel i jeśli to możliwe również choćby nieduże szufladki, w których dziecko będzie mogło przechowywać swoje skarby.
W salonach meblowych znajdziemy mnóstwo pięknych i kolorowych mebelków dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ogromną popularnością cieszą się łóżeczka tematyczne na przykład w kształcie aut czy statków kosmicznych dla chłopców bądź łóżeczek księżniczek dla dziewczynek. Spytajmy więc dziecko, o jakim łóżeczku marzy i sprawmy mu przyjemność.
Oczywiście oprócz samej ramy łóżka bardzo ważne jest tutaj także materac. Poszukamy takiego z atestami bezpieczeństwa i wykonanego z antyalergicznych materiałów. Jeśli nasze dziecko ma jakieś wady postawy lub niepełnosprawność, wówczas przed zakupem materaca poradźmy się doświadczonego fizjoterapeuty, który doradzi odpowiadającą potrzebom naszej pociechy twardość materaca i jego rodzaj.
Pamiętajmy też o bezpieczeństwie i zdrowiu naszego przedszkolaka i zwróćmy uwagę na to, czy łóżeczko, które chcemy kupić:
– jest dostosowane do aktualnego wzrostu naszego dziecka i ma odpowiedni zapas, gdy maluch będzie rosnąć,
– ma zaokrąglone kanty. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu, jeśli dziecko uderzy się o krawędzie mebla w nocy lub podczas zabawy, nie dozna poważnych obrażeń.
– nie jest zbyt wysokie w razie ewentualnego upadku dziecka w nocy,
– ma wszystkie wymagane prawem certyfikaty bezpieczeństwa.
Jeśli chcemy uniknąć konieczności wymiany łóżeczka na większe, gdy nasza pociecha osiągnie wiek szkolny, wówczas warto wybrać mebel, który rośnie razem z dzieckiem. Możliwe jest tutaj odpowiednie wydłużenie stelaża łóżeczka, nie trzeba więc kupować nowego mebla, a jedynie wymienić materac na większy. Takie łóżko może posłużyć nawet od wczesnego wieku przedszkolnego do 3 klasy podstawówki.
Łóżko dla nastolatka
Dziecko w wieku kilkunastu lat powinno już spać w łóżku o takiej samej konstrukcji jak łóżka dla osób dorosłych. Młodzież ma swój gust i upodobania, pozwólmy więc synowi czy córce samodzielnie zdecydować o tym, jakie łóżko, czy kanapo-tapczan zakupimy do jego pokoju.
Tutaj jednak również zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo mebla oraz wybierzmy dobry materac. W okresie silnego wzrostu w wieku nastoletnim zapewnienie optymalnego podparcia dla kręgosłupa podczas snu jest kluczowe dla zdrowia naszego dziecka.
Pamiętajmy, że wszystkie łóżka dla niemowląt i dzieci powinny być opatrzone atestem Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli maluch jest alergikiem, poszukajmy dodatkowo atestu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Przy produkcji łóżeczek dla dzieci nie wolno używać żadnych toksycznych związków, a wszelkie lakiery czy farby powinny być na bazie wody.
Warto wybierać meble ze znakiem jakości CE, który nie jest bezwzględnie wymagany prawem, ale bardzo pożądany, ponieważ mówi o tym, że łóżko spełnia najwyższe normy jakości. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maluch będzie spać bezpiecznie, ponieważ wszelkie kanty i śrubki w meblu są idealnie zabezpieczone i ma on odpowiednią wytrzymałość na obciążenia.